Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ВО МИЧИГЕН ХАОС : Вооружена милиција патролира на улиците

Соединетите држави остануваат најтешко погодена од пандемијата на вирусот корона. Според последните податоци, повеќе од 11,8 милиони луѓе биле заразени, а над 256 000 луѓе починале од оваа инфекција.

Низ целата земја, има зголемување на инфекции со коронавируси, а не е исклучок ниту федералната држава Мичиген, каде бројот на смртни случаи од последиците на болеста COVID-19 скокна за цели 150 проценти во последните две недели.

Во меѓувреме, локалните власти воведоа нови мерки, а учењето на далечина се одвива во училиштата и колеџите. Исто така, нема услуги за клиенти во ресторанот, а театрите, кината и спортските сали се затворени.

  • Пензиониран сум и мило ми е што не морам да работам сега за да се издржувам. Ако требаше да работам, ќе ја изгубев работата заради ова. Тие треба да бидат љубезни кон луѓето. (Доналд) Трамп би бил многу поправеден, но така се работите – вели пензионерот Тери Филдер, кој дошол во една од институциите за да се тестира за коронавирус.

Според странските медиуми, она што привлекува внимание е дека разговорите за пандемија не можат да се водат без да се спомене политиката. „Sky News“ пренесува дека многумина вртат со очите кога ги прашале зошто некои луѓе се против новите мерки за спречување на ширење на коронавирусот.

Еден од граѓаните беше подиректен.

  • Еден збор, Трамп, рече жител на Мичиген.

Според експертите, политизацијата на ова прашање е целосно очекувана и разбирлива. Разликите меѓу претседателот Трамп и Bо Бајден за тоа како да се бориме против коронавирусот се повеќе од очигледни. Трамп претходно изјави дека нема да има затворање на земјата додека тој е на власт, додека во Мичиген, каде што се демократите, веќе се воведени построги мерки со цел да се спречи ширењето на инфекцијата.

Ќе пукав ако требаше

Во врска со ова, многу приврзаници на Трамп сметаат дека новите регулативи се непотребни и не се фер, а на нив им се придружи и локална група која одбива да им каже од владата што да прави, велејќи дека тоа е во име на слободата.

Луѓето ви рекоа „не“, Врховниот суд ви рече „не“ и тие продолжуваат да дејствуваат. Луѓето нема да го толерираат тоа – вели жителот Захари Кларк, обраќајќи му се директно на гувернерот на Мичиген.

Тој е член на т.н. групата „ Boogaloo Boy“, антивладина милиција. Членовите на оваа група беа видени како се собираат во главниот град на Мичиген, Лансинг, вооружени со долги буриња и фантоми.

  • Во ова време, ние сме тие што сме рационални луѓе. Ако продолжат да нè притискаат, ќе мора да се справат со ирационални луѓе – вели Кларк.

На прашањето дали би прибегнал кон насилство, овој локален е јасен.

  • Да, ако мојот живот беше во опасност. Или моите права – истакна тој.

Кеноша во свежо сеќавање

Американските граѓани сè уште се сеќаваат на ужасот што се случи во Висконсин ова лето, кога 17-годишниот Кајл Ритенхаус уби две лица и рани друго лице по немирите што предизвикаа протест за смртта на obејкоб Блејк.

На социјалните мрежи се појави видео од малолетникот Ритенхаус кој патролира со автоматска пушка по улиците на Кеноше, во кој се вели дека тој е таму за да ги „заштити граѓаните“.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...