Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ХОРОР СНИМКА: 20 МЕТРИ ДОЛГО ЧУДОВИШТЕ НА БРЕГОТ НА КАМЧАТКА

Силна бура исфрлила на брегот на Камчатка кит долг 19 метри.

Спрема очевитците, морската грдосија на брегот буквално ја исфрлиле огромни бранови. Кит долг 19 метри, што за оваа врста е многу ретко. На несреќното животно му немало спас, силните струи и бранови ја довеле до брегот, како и до бродот кој бил тука укотвен, за што сведочат раните на главата.

И порано хидрометеоролошкиот центар на Камчатка предупредувал дека бура со бранови високи до 10 метри се очекува од 18. до 19. ноември на западните и централните Алеутски острови, како и во Беринговото море.

Иако се развила полемика дали е во прашање син или грбав кит, локалните извештаи наведуваат дека станува збор за грбав кит. Големите грбави китови се долги од 12 до 16 метри, тешки од 25 до 30 тона, така што ова е единствен примерок, со трагичен крај.

Научниците ќе утврдуваат дали ова е еден од најголемите грбави китови кој е виден досега.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...