Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Погледнете како изгледа ЈАВНА БОЛНИЦА ВО НОРВЕШКА (ВИДЕО)

Пандемијата предизвикана од коронавиирусот, и борбата на здравствените работници да помогнат на што е можно повеќе пациенти загрозувајќи ги сопствените животи, отвори бројни теми за условите во кои тие работат.

Периодов македонското здравство е под огромен притисок со наплив на новозаразени пациенти кои молневиот ги полнат болничките капацитети. И додека во Македонија мака маччат да се справат со вториот бран, работејќи во нашите болници на социјалните мрежи почна да се споделува едно интересно видео за јавното здравство во Норвешка.

На видеото е прикажано како здравствените работници доаѓаат на работа, прикажано е и на кој начин ја добиваат својата униформа, како се одвива лечењето на пациенти, а и какви се условите во самата болница.

Имено, се работи за Универзитетската болница Акершус, во Осло, чиј најнов објект е отворен во 2008 година ии во тоа време важела за најмодерната боолница во Европа, а според се ова можеби и се уште го држи приматот.

https://youtube.com/watch?v=rWCYcwZARRshttps%3A

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...