Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ОПАСНО: АСТЕРОИД ДОЈДЕ НА 400 КИЛОМЕТРИ БЕЗ НИКОЈ ДА ГО ЗАБЕЛЕЖИ

Астероид наречен 2020 VT4 се приближи на Земјата на само 400 километри без никој да ја забележи. Блиската средба се случи во петокот на 13 ноември и беше откриена само кога се оддалечи од нашата планета.

Оддалеченоста на астероидот од само 400 километри од Земјата е рекордна близина, а системот за предупредување за астероиди АТЛАС на Хаваите го забележал само 15 часа откако се приближил до нашата планета.

Овој астероид е со дијаметар од пет до десет метри и е двојно помал од оној што експлодира над Челјабинск, па најверојатно би изгорел во атмосферата, пишува РТ.

Ова е досега најмало растојание од кое било небесно тело што не паднало на Земјата, бидејќи се забележани такви средби. Претходниот рекорд го држеше астероидот 2020 QG, кој на 16 август годинава ни се приближи на 3.000 километри.

Поради приближувањето кон Земјата, орбитата на овој астероид исто така е променета, па сега неговата орбита низ Сончевиот систем е 315 наместо 549 дена. Според новите пресметки, таа повторно ќе и се приближи на Земјата на 13 ноември 2052 година, но треба да помине растојание од 2,89 милиони километри.

Незабележаниот пристап на астероидите го покрена прашањето дали системите за рано предупредување за вакви појави се навистина ефикасни, како што велат кога предмет што дошол толку блиску до нас не бил забележан на време.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...