Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ОДЛИЧНИ ВЕСТИ: Данска успешно го победи НОВИОТ МУТИРАН КОРОНА ВИРУС

Нов мутиран вид на коронавирус, откриен на фарми со визони (куни) во Данска, најверојатно изумрел, соопшти денеска данското Министерство за здравство.

  • Нови случаи на варијантата кластер пет не се пронајдени во Визони од 15 септември, па затоа Државниот институт за серум процени дека оваа варијанта е најверојатно изумрена – се вели во соопштението на Министерството, пренесува Ројтерс.

Пред две недели, данската влада одлучи да ги убие сите одгледувани визони за да спречи ширење на вирусот, поради ситуација која ескалираше со откривањето на нов вид на вирус кој лесно се пренесува од животни на луѓе и покажа мала чувствителност на антитела.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...