Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

МЕРКЕЛ ДОБИ УЖАСНИ ИНФОРМАЦИИ: Германците во страв

German Chancellor Angela Merkel holds her annual summer news conference during the outbreak of the coronavirus disease (COVID-19) in Berlin, Germany, August 28, 2020. REUTERS/Michele Tantussi/Pool

Како што се наведува, од почеток на падемија заболени од ковид-19 се движи скоро кон еден милијон, односно 897.564 лица, додека како последица од вирусот починале 13.630 лица, пренесува Ројтерс.

Во Германија потврдени се нови 23.648 случаи на корона вирус, соопшиле денес од институтот за инфективни болести Роберт Кох.

Во последните 24 часа починале 260 лица. Како што се наведува, од почеток на пандемија од ковид-19 заболеле 879.564, додека од последици на корона вирус починале 13.630 пациенти, пренесува Ројстерс.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...