Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СТРАШНО: Наредничка на Националната гарда на САД се самоуби по повеќекратни сексуални напади

Наредничка посветена на Националната гарда на САД се самоуби по повеќекратни сексуални напади од страна на нејзините колеги во војската.

Наредничката Морган Робинсон изврши самоубиство во 2018 година на 29-годишна возраст. Две години претходно таа била сексуално нападната додека била стационирана во Кувајт во 2016 година, а четири месеци пред смртта била групно силувана за време на воената мисија во Авганистан.

Мајката на покојната наредничка, Деби Робинсон јавно проговори за она што го нарекува апсолутен недостаток на правда и одговорност за ужасот што го претрпе нејзината ќерка.

Немањето волја да се прекинат злоставувањата и го одзеде животот нејзе, тврди Деби.

Таа додава дека од рана возраст Морган сакала да служи во американската војска и кога наполнила 21 година се запишала во Националната гарда.

Кога ја испратија на првата мисија на Блискиот исток, таа не се соочи со ужасот на бојното поле или во рацете на непријателот, туку беше сексуално напаѓана постојано од еден од нејзините претпоставени, вели нејзината мајка.

Кога Морган се обиде да ги пријави сексуални напади на претпоставениот, раководителите не презедоа ништо за да го осудат насилството или да и понудат заштита. Морган, која имаше едно дете дома и беше верена беше испратен во Авганистан со истото распоредување.

Кога стигнала таму, била групно силувана од неколку војници. Разочарана и преплашена од грозоморниот чин, четири месеци подоцна Морган се самоубила.

Деби знаеше дека нејзината ќерка се плашела да го пријави силувањето „затоа што и се заканувале“.

Тоа беше втор пат. Знаеше дека нема да оди никаде. Ништо не беше превземено во врска со нападот во Кувајт, така што ништо немаше да се превземе ниту за овој во Авганистан, објасни Деби.

најчитани вести

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Забава

Бил самец кој стареел и не очекувал дека ќе создаде семејство, но никогаш не се покајал ова што го направил. Џорџ Клуни во неодамнешно...