Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СЗО: Ова е единствениот начин да се одбегне КАРАНТИН

Нови мерки кои вклучуваат „затворање“ во Европа може да се избегнат, а еден од можните начини да се постигне тоа е речиси сите граѓани да носат маски, изјави регионалниот директор на Светската здравствена организација за Европа, Ханс Клуге.

На прес-конференцијата, Клуге рече дека стои зад неговото тврдење дека може да се избегне воведување „локдаун“ и дека тоа е крајната мерка.

Ако 95 отсто од граѓаните носат маски, тогаш „затворање“ не би било потребно, потенцираше Клуге.

Регионалниот директор на СЗО за Европа рече дека основните училишта треба да останат отворени и додаде дека децата и адолесцентите не се двигатели на ширењето на коронавирусот и дека затворањето на училиштата не е ефикасно.

најчитани вести

Македонија

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Анита Ангелевска која викендов побара оставка од претседателот на партијата Христијан Мицкоски за „Утрински брифинг“ на Слободен печат појасни...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Македонија

Христијан Мицкоски минатата недела во тајност заминал од државата и според високи партиски извори отишол на средби во Белград. Од партијата официјално молчат околу...