6 C
Skopje
четврток, април 15, 2021
spot_img

НЕВЕРОЈАТНА ПРИКАЗНА: Необјавени детали од животот на Мерилин Монро

Мерилин Монро се сврте кон фризерот Кенет Бател откако косата и беше уништена со белеење и трајна поради снимањето на филмот „Некои го сакаат тоа жешко“.

Тој ја создаде познатата Џеки боб, и ја подготви актерката и пејачка Мерилин за нејзиниот славен настап пред претседателот Џон Кенеди во кој му ја отпеа „Среќен роденден“. Кенет почина во 2013 година на 86-годишна возраст пред да може да ја заврши својата автобиографија на која работеше со писателот Џузепе Лонг.

Лонго сепак успеа да ја напише својата приказна во книгата „Чиста Елеганција“ користејќи ги неговите белешки и сеќавањата на пријателите на фризерот. Неговиот пат кон славата е импресивен откако доживеал живот во војската како 17-годишник, а во 1950 година се преселил на Менхетен со само 8 долари во џеб.

Постои и интересна приказна за неговата соработка со Монро која започна во 1958 година и таа беше една од неговите најпознати клиенти. Актерката го добила бројот на Кенет од пријател и му се обратила со проблемот на опаѓање на косата поради трајно и белење за филмот „На некои им одговара жешко“.

Тие се сретнаа за прв пат во нејзиниот стан и Мерилин го воодушеви со својата природна убавина, облечена само во бањарка. “Таа стана мојот омилен редовен клиент. Имаше убава коса и сè на себе. Беше една од најубавите луѓе што некогаш сум ги сретнала”, рече фризерот за неговата автобиографија. Со текот на времето, тие станаа и многу добри пријатели.

Тој исто така потсети како тој помогна да се заштити достоинството на актерката кога извршниот уредник истури шампањ врз тесниот, беж свилен фустан во 1959 година на премиерата на „Некои го сакаат тоа жешко“. “Се можеше да се види, како да е во влажна маица. Таа имаше намера да облече палто за да ги покрие дамките додека имаше прес-конференција, но јас и реков дека ако не и пречи да го менува фустанот, тие барем треба да носат долна облека”, истакна тој.

Сепак, Мерилин ја одбила таа опција бидејќи не сакала никакви видливи линии под фустанот. Јас и реков: „Слушнав дека Џин Харлоу не носеше долна облека, но таа ја обели косата во интимната зона за да не биде видлива“, открил Бател.

„Затоа, отидов во хотелската аптека и и купив магнезиумско млеко во прав, пероксид и шишиња амонијак. Тоа е стара формула за белење. Јас и реков: Сега оди во тоалет и избели ја“ додаде славниот фризер.

Читај Следно

10,348FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести