Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Еве што очекува БИЛ ГЕЈТС ОД ВАКЦИНИТЕ

Бил Гејтс, основачот на Мајкрософт и еден од најбогатите луѓе во светот, очекува вакцината за коронавирус да биде подостапна за што повеќе луѓе во светот.

Ефективноста на вакцините утврдени со тестирање за него е навестување дека тоа би можело да биде случај со други вакцини што се развиваат.

Тој процени дека ќе биде полесно да се произведуваат и дистрибуираат вакцини низ целиот свет, а тоа првенствено се однесува на земјите во развој.

„Со оглед на добрата вест од Фајзер и Модерна, мислам дека е веројатно вакцините АстраЗенека, Новакс и Џонсон и Џонсон да покажат добра ефикасност, рече Гејтс на самитот преку Интернет.

Научниците имаат слични очекувања како Гејтс, пренесува списанието „Бизнис Инсајдер“.

Изјавата на Гејтс дојде откако Модерна објави во понеделникот, 16 ноември, дека нивната вакцина е поефикасна од онаа што ја развија Фајзер и Бајонтек.

Само седум дена претходно Фајзер и Бајонтек изјавија дека ефективноста на нивната вакцина е 90 проценти.

најчитани вести

Забава

ОВЕН Работа: Под голем стрес сте на работа. Не само што имате проблеми за реализација на плановите, туку добивате лоши вести за финансиите. Љубов:...

Забава

Сансевиерија е цвеќе кое не бара многу грижа – се пресадува на секои 2 до 3 години во малку поголема саксија Почвата треба да...

Македонија

Комисијата за заразни болести денеска одржа состанок на кој не се предложени нови рестриктивни мерки за заштита од Ковид-19, потврдија за МИА од Министерството...

Македонија

Времето денеска ќе биде сончево со мала облачност, претпладне по одделни котлини со појава на магла. Преку денот ќе дува слаб јужен ветер. Минималната...