Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Еве кои витамини ќе ви помогнат да спречите респираторни инфекции

Респираторните инфекции се една од најчестите причини заради која пациентите, особено во есенско-зимскиот период се јавуваат кај својот матичен лекар.

Најчесто како дополнителни симптоми се јавуваат и болки во мускулите, покачена телесна температура, мачнина и губење на апетитот, а доколку не се третираат на време можни се и компликации. Причини заради кои, докторите препорачуваат да се внимава на исхраната, која може да биде заштитник од респираторните инфекции.

Витамини кои помагаат при превенција од респираторни инфекции:

Витамин Ц

Добар извор на витаминот Ц се лимонот, портокалот, грејпфрутот, брокулите, киселата зелка, кивито и листот од магданосот. Овој витамин му помога на организмот да го апсорбира железото од намирниците кои се конзумираат. А според некои медицински анализи го намалува и времетраењето на настинката.

Витамин Д

Овој витамин најмногу го има во жолчката, помасните риби и црниот дроб. Бидејќи многу малку го внесуваме со исхраната, се препорачува да се купат витамин Д таблетки и редовно да се конзумираат.

Витамин Е

Овој витамин најмногу помага во борбата против инфекциите на горните дишни патишта. Најмногу го има во: риби, житни растенија, јаткасти плодови, семки од тиква, репка и зелје.

Витамин А

Витамин кој е вклучен во процесите во текот на кои белите крвни зрнца се борат против инфекции. Најмногу е застапен во: јајцата, месото млекото и млечните производи, кајсијата, компирот, спанаќот и доматот.

Исто така, при респираторни инфекции се препорачува и проветрување на просториите, умерена секојдневна физичка активност, разновидна и урамнотежена исхрана, а за евентуална употреба на суплименти консултирајте се со лекарот.

најчитани вести

Забава

ОВЕН Работа: Под голем стрес сте на работа. Не само што имате проблеми за реализација на плановите, туку добивате лоши вести за финансиите. Љубов:...

Забава

Сансевиерија е цвеќе кое не бара многу грижа – се пресадува на секои 2 до 3 години во малку поголема саксија Почвата треба да...

Македонија

Комисијата за заразни болести денеска одржа состанок на кој не се предложени нови рестриктивни мерки за заштита од Ковид-19, потврдија за МИА од Министерството...

Македонија

Времето денеска ќе биде сончево со мала облачност, претпладне по одделни котлини со појава на магла. Преку денот ќе дува слаб јужен ветер. Минималната...