Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ШОКАНТНО: Твитер назначи ХАКЕР ЗА ШЕФ НА БЕЗБЕДНОСТ

Социјалната мрежа Twitter, соочена со сериозни безбедносни закани, ангажираше еден од најпознатите светски хакери за решавање проблеми, од инженерски грешки до ширење дезинформации.

Twitter вчера го назначи Питер Затко, познат по неговото хакерско име Mudge, за шеф на безбедноста и му даде широки овластувања да препорача промени во структурата и практиките, пренесува Ројтерс.

Затко во 90-тите години од минатиот век истовремено водеше доверлив бизнис за компанија што имала договор со владата и била водач на култот „Мртва крава“, група хакери, славни по издавањето на хакерски алатки за Windows, за да го натераат Microsoft да ја подобри безбедноста.

Затко, меѓу другото, работеше на специјални проекти на Google и го надгледуваше распределувањето на проекти за сајбер безбедност во Агенцијата за истражување и проекти на Пентагон (ДАРПА).

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...