Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

СТРАШНО: 1406 НОВИ ЗАБОЛЕНИ, 21 ПОЧИНАТИ

Во последните 24 часа се направени 3398 тестирања, а регистрирани се 1406 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 627
-Куманово 73
-Дебар 1
-Штип 37
-Прилеп 98
-Тетово 72
-Струга 17
-Велес 55
-Битола 51
-Охрид 57
-Кавадарци 40
-Гостивар 84
-Гевгелија 11
-Струмица 30
-Крива Паланка 10
-Радовиш 9
-Крушево 8
-Кочани 34
-Пробиштип 4
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 2
-Пехчево 1
-Берово 2
-Валандово 8
-Виница 20
-Делчево 6
-Кратово 2
-Свети Николе 11
-Кичево 10
-Ресен 13
-Неготино 11

Починати се 21 лице, шест пациенти од Скопје (77, 64, 74, 81, 73 и 74г), тројца од Штип (84, 70 и 62г), тројца од Прилеп (51, 40 и 55г), еден пациент од Струга (64г), четири од Битола (77, 77, 79 и 74г), еден од Гостивар (72г), еден од Радовиш (70г), еден од Македонски Брод (66г) и еден пациент од Берово (85г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 937 оздравени пациенти од:

-Скопје 398
-Куманово 50
-Дебар 8
-Штип 21
-Прилеп 28
-Тетово 41
-Струга 18
-Велес 38
-Битола 28
-Охрид 44
-Кавадарци 29
-Гостивар 23
-Гевгелија 12
-Струмица 59
-Крива Паланка 8
-Радовиш 9
-Крушево 2
-Кочани 19
-Пробиштип 8
-Демир Хисар 6
-Пехчево 1
-Берово 4
-Валандово 9
-Виница 8
-Делчево 17
-Кратово 2
-Свети Николе 15
-Кичево 18
-Ресен 4
-Неготино 10

Досега во земјата се направени вкупно 300.200 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 50015, бројката на оздравени пациенти е 29583, на починати е 1397, а бројот на активни случаи изнесува 19035.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...