Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ПОЛИЦИСКИ ЧАС ОД 17 часот!?

Полициски час од 17 или од 18 часот, дополнителни ограничувања во движењето и собирањето на граѓаните или во работењето на економските оператори. Вакви мерки треба да се очекуваат во наредните денови, заради подобро справување со здравстената криза. Но, заради подобро функционирање на институциите, како и заради поголема вклученост на армиските потенцијали, веројатно ќе биде прогласена кризна состојба на целата територија, објави Телма.

Според Телма ова прашање треба да биде отворено на утрешната седница на Советот за безбедност, на која, покрај редовните членови, е поканет и министерот Венко Филипче. Кабинетот на претседателот Пендаровски соопшти дека ќе се разговара за актуелната ситуација со пандемијата од Ковид-19 и мерките и активностите на надлежните институции.

Од Владата велат дека на вчерашната седница, не е донесен заклучок за кризна состојба. Но, подготвени се за воведување нови мерки до крајот на неделата.

Ова би било прв пат да имаме кризна состојба на целата територија на државата. Адвокатот Глигор Ќатоски, кој направи споредба меѓу кризна и вонредна состојба, вели дека Владата сега нема да има право да носи уредби со законска сила. Голем број надлежности ќе добие Центарот за управување со кризи, во чии капацитети, за жал, многу малку е вложувано изминативе години.

Целиот текст прочитајте го ТУКА.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...