Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Ковид-19 една година од појавувањето – ЕВЕ КАКО ЗАПОЧНА

Првиот случај на коронавирус е регистриран пред точно една година. Станува збор за 55-годишен маж од кинеската провинција Хубеи. Оттогаш, бројот на заразени лица во светот надмина 55 милиони, а повеќе од 1.300.000 луѓе починаа од последиците предизвикани од овој вирус.

Кога е забележан првиот случај, никој не ни замислувал дека вирусот ќе преживее толку долго, а камоли дека толку многу луѓе ќе умрат од него. Нулта пациентка е регистрирана, според „China Morning Post“, на 17 ноември 2019 година во кинеската провинција Хубеи. Тоа е повеќе од еден месец пред лекарите да ги регистрираат првите случаи во Вухан.

Научниците се сомневаат дека COVID-19 преминал од лилјак на друго животно што подоцна го потрошило човекот, па затоа почнало да се шири меѓу луѓето.

Експертите тврдат дека од 17 ноември минатата година, неколку пациенти пријавувале секој ден, а на 15 декември 2019 година тој број би бил 27. Бројките тогаш почнале вртоглаво да растат, а инфекцијата да ја преминува кинеската граница.

Иако повеќе од 38 милиони луѓе се опоравиле за една година, вирусот не стивнува и се чини дека врвот допрва доаѓа. Денес, најнаселена земја во светот, од каде започна сè, бележи неколку случаи на ден, додека во САД има 150 000 новоинфицирани, а некои европски земји над 40 000.

За споредба, нешто повеќе од 86.000 луѓе се заразени во Кина од почетокот на пандемијата, а 4.634 починале. Во моментов, најзаразени се во САД, Индија, Бразил, Франција и Русија.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...