Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Истрагата на ФБИ со ЛОШИ РЕЗУЛТАТИ – ОМРАЗАТА РАСТЕ

Последниот извештај на Федералното биро за истраги на САД (ФБИ) потврди дека најголем број злосторства од омраза биле регистрирани во САД минатата година.

Во редовниот годишен извештај на ФБИ за злосторства од омраза се наведува дека минатата година се регистрирани 7.314 вакви кривични дела, најмногу од 2014 година.

Од вкупниот број потврдени злосторства од омраза, 48,5 проценти биле извршени против припадници на афро-американската заедница, 15,7 проценти против белото население, 14,1 процент против латиноамериканците и 4,4 проценти од Азијците, се вели во извештајот на ВВС.

Криминалните групи од омраза предупредуваат дека расистичката реторика и расната нетолеранција се зголемуваат.

Кривично дело од омраза се дефинира како кривично дело „мотивирано од нетолеранција кон одредена раса, етничко потекло, предци, религија, сексуална ориентација, лица со посебни потреби, пол или секс“.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...