Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ДОЛГО КРИЕНА ОД ЈАВНОСТ – ова е ЗАБРАНЕТАТА СЛИКА НА ТИТО

Во јануари 1947 година, Паја Јовановиќ бил поканет, како сликар од Србија со десетина најдобри сликари од другите делови на поранешна Југославија да го претстави Маршалот Тито, претседател на државата. Јовановиќ тогаш имал 88 години.

Паја Јовановиќ бил препорачан од Бранко Шотра, пионер, а потоа секретар на Здружението на ликовни уметници на Србија и познат графички уметник, сметајќи дека во Србија нема подобар портретист од Паја Јовановиќ.

Јовановиќ претходно имал сликано и членови на веќе тогаш омразеното кралско семејство Караѓорѓевиќ, но не можел да не го прифати предлогот на Шотра затоа што угледот на Јовановиќ ги надминувал ставовите на политиката.

На крајот на краиштата, тој ги поминал воените години во Белград, а не во Виена, каде што имал куќа и студио.

Сликата направена од Паја Јовановиќ и испратена до канцеларијата на Тито, неколку години подоцна била предадена на чување во Националниот музеј во Белград, но не смеела да биде изложена, бидејќи била оценета како несоодветна.

Јовановиќ го насликал Тито во униформа во сиво-маслиново-маршалски, стоејќи решително покрај бирото на кое била раширена мапата на Истра.

Тито ја потпрел тупаницата на масата, токму на местото каде што се наоѓа Трст на картата, односно зоната Б, како што во тоа време се викал тој дел од границата меѓу Словенија и Италија.

По Втората светска војна, тој дел беше доделен на Италија, што предизвикало големи демонстрации во поранешна Југославија.

Најпозната порака гласела „Трст е наш“, што на големите сили воопшто не им се допадна.

Тито не успеа да ја зачува спорната област, така што налогот да се задржи сликата на Јовановиќ, но не и да се изложи, бил сосема разбирлив.

„Портретот на Јосип Броз Тито“  е една од последните слики на Паја Јовановиќ.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

Захиа Деар, која се прослави како малолетна проститка која меѓудругото спиела и со француските фудбалери Франк Рибери и Карим Бензема, денес е дизајнерка, модел,...