Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

БРАВО ЗА АРМИЈАТА: Масовен одзив за доброволно дарување крв

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги посети припадниците на Армијата на Република Северна Македонија кои во касарната „Илинден“ доброволно учествуваат во вонредната крводарителска акција, организирана по укажаната потреба од Институтот за трансфузиологија.

На оваа хумана акција крв даруваат припадници од сите команди и единици на Армијата сместени во касарната „Илинден“, вклучувајќи и припадниците на ренџерскиот баталјон, баталјонот за специјални намени, воената полиција, армиската гарда и Логистичката база.

При посетата, министерката порача дека актот на дарување крв е најхуманото дело што секој може да го направи и дека како и многу пати досега, припадниците на Армијата секогаш, без исклучок се одзвале на секоја потреба на граѓаните.

Ваква крводарителска акција, на 20-ти месецов ќе се организира во Командата за обука и доктрини во Велес и на крајот на месецот во касарната „Страшо Пинџур“ во Петровец. При дарувањето на крв од Армијата внимаваат и на барањето од болницата  „8. Септември“за обезбедување на дефицитарни крвни групи за кои е упатено барање од оваа болница.

За покажаната хуманост и подготвеност да се помогне, Црвениот крст додели значки и благодарници на припадниците на Армијата со 5, 10 и 25 дарувања крв. Меѓу нив и Зоран Колевски, постар водник I.класа, кој денеска даруваше крв по 44 пат.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

Захиа Деар, која се прослави како малолетна проститка која меѓудругото спиела и со француските фудбалери Франк Рибери и Карим Бензема, денес е дизајнерка, модел,...