Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ШВЕДСКА СЕ ОТКАЖУВА ОД ПЛАНОТ ЗА КОЛЕКТИВЕН ИМУНИТЕТ

The Swedish flag is pictured on April 4, 2020 in Stockholm during the the new coronavirus COVID-19 pamdemic. (Photo by Jonathan NACKSTRAND / AFP) (Photo by JONATHAN NACKSTRAND/AFP via Getty Images)

Со интензивирањето на вториот бран на коронавирусот во Европа, Швеѓаните полека се откажуваат од благи мерки, јавија локалните медиуми.

Шведска забрани собири на повеќе од осум лица, а премиерот на Шведска им порача на граѓаните да не одат во теретани и библиотеки, како и да не организираат вечери и забави.

Најновите податоци покажуваат дека Шведска, според бројот на жители, има поголем раст на новозаразени, хоспитализација и стапка на смртност од соседните земји, објави минатата недела „Фајненшл тајмс“.

Во последниве недели, во Шведска расте бројот на нови случаи на дневна основа.

И бројот на хоспитализирани пациенти е драматично зголемен: Во болниците има повеќе од 1.000 пациенти со Ковид-19, што е за 60 проценти повеќе од минатата недела, објави државната телевизија СВТ.

Стапката на смртност од коронавирусот во земјата денеска е една од највисоките во светот во однос на бројот на жители, пренесува „Бизнис Инсајдер“.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...