Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТРАМП ТВИТНА: ТОЈ Е НАЈГЛУПАВИОТ ЧОВЕК, САКАШЕ ДА ВОЈУВА СО СИТЕ

Американскиот претседател Доналд Трамп го нарече својот поранешен советник за национална безбедност Џон Болтон еден од „најглупавите луѓе во владата“.

Тој на својот Twitter напиша, опишувајќи го Болтон како пргаво и тивко момче.

  • Тој беше еден од најглупавите луѓе во владата со која имав „задоволство“ да работам. Мрзлив, досаден и тивок дечко, тој не додаде ништо на националната безбедност, освен „О, ајде да војуваме. Исто така, многу доверливи информации беа објавени незаконски.“ – напиша Трамп.

Удар за военото лоби

Даглас Мек Грегор, висок советник на новиот министер за одбрана, тврди дека „израелското лоби“ ја турка Америка во војна.

Минатата недела американскиот претседател направи „чистка“ во Министерството за одбрана и државна безбедност и назначи луѓе на кои им веруваше на тие места.

Еден од номинираните е Даглас Мек Грегор, советник на новиот министер за одбрана, Кристофер Хил.

CNN објави интервју со Мек Грегор, истакнат воен ветеран, кој им се обрати на „конзервативните“ медиуми и кој тврди дека израелски донатори и израелското лоби стојат зад туркањето на Америка во војни.

Минатата година Мек Грегор рече што стои зад тензијата со Иран:

  • Ние сме вклучени во целиот проблем заради нашите односи со Израел.
  • Мора да ги разгледате луѓето што донираат на овие лица, рече Мек Грегор, мислејќи на Џон Болтон, тогашен советник за национална безбедност, Мајкл Помпео, државен секретар и сенатор Линдзи Греам.
  • Болтон стана многу, многу богат и е на позицијата во која се наоѓа поради неговата безрезервна поддршка за израелското лоби. Тој е нивниот човек на теренот, во Белата куќа. Истото важи и за Помпео, тој сака да биде претседател. Неговите раце беа испружени за пари од израелското лоби, Саудијците и другите.

Даглас Мек Грегор предупреди дека пак неоконзервативците се обидуваат да ја турнат Америка во војна со Венецуела.

Мек Грегор беше номиниран и за амбасадор во Германија, но назначувањето не успеа по протестите и притисоците од американскиот еврејски одбор.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...