Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

СРБИЈА УДРИ ПО МАФИЈАТА – СЕ ОЧЕКУВААТ ГОЛЕМИ АПСЕЊА

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во емисијата „Кирилица“ на ТВ Хепи откри дека „некои луѓе од државниот апарат“ се вклучиле во конфликтот меѓу два мафијашки клана, дека тој веќе добил информации за одредени лица и дека надлежните органи си ја вршат својата работа. Во врска со тоа, Вучиќ спомена и лице/лица од државната служба кои се „фотографирани во возила во вредност од по 400.000 евра“.

Презентирањето вакви информации на телевизија на национална фреквенција значи само една работа за луѓето од безбедносниот сектор – оние државни службеници за кои зборува претседателот Вучиќ веќе се во процес на обработка од полицијата и наскоро ќе следат апсења на врвот на државата!

– Ќе го решиме мафијашкиот проблем. Некои луѓе мислеа дека можат да прават што сакаат. Проблемот не е само во конфликтот меѓу двата клана, туку и во фактот што во нив имало и некои луѓе од државниот апарат. Властите си ја вршат својата работа. Веќе добив информации за некои луѓе. Знаете, кога луѓето се фотографираат во возила во вредност од по 400.000 евра и работат во државна служба, треба да се запрашате од каде потекнуваат, кој и за што ги дал. Овие мафијаши не можат да постојат без некој во државниот систем – рече Вучиќ и додаде:

– Доаѓаа информации од такви структури од државата да го вплеткаат и моето семејство во мафијашки работи. Тие се согласиле на се, како и за Јовањица и за останатите. Им велам сега – ќе ги победиме сите.

Вучиќ исто така изјави дека знае што му е работата и затоа не обрнува внимание на заканите, ниту сака да слушне за нив.

Приказната е веќе заокружена

Оценувајќи ги наводите на претседателот на Србија, Миле Новаковиќ, пензиониран полициски полковник и поранешен шеф на полициската група „Поскок“, вели дека обвинувањата се многу сериозни.

– Претседателот не би кажал дека ако веќе немаше податоци за некои луѓе блиски до владата, вклучени во криминал. Може да се очекува апсење и гонење на некој од врвот на владата, што би бил почеток на најавената војна против мафијата – вели Новаковиќ, а на прашањето дали тоа значи дека некои функционери се веќе под надзор/обработка, тој рече:

– Како што го разбирам претседателот, сериозни полициски постапки секако се водат. Се надевам дека наскоро ќе имаме некои резултати.

Боро Бањац, поранешниот шеф на УБПОК, исто така верува дека наскоро ќе следат апсења.

– Ако се знае кои се овие државни функционери, тогаш очекувам дека државните органи ќе реагираат и ќе го расветлат тоа. Во Србија се знае кој што прави. Се надевам дека имаме волја и сила да го разоткриеме тоа. Државата мора ефективно да реагира на ваквите појави – наведува Бањац, како и дека е убеден дека се процесуира лицето/лицата за кои зборува претседателот на Србија.

– Очекувам дека тврдењата на претседателот ќе бидат потврдени и дека апсењето на тој функционер ќе се случи во следните неколку дена – додава Бањац.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Интернет просторот е преплавен со разно-разни огласи, наградни игри, онлајн продажби… Се продава се, ама баш се – од игла до локомотива. Што, секако, не...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...