Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

МАКРОН СО ДРАМАТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ЕВРОПА

Францускиот претседател Емануел Макрон повика на радикално реновирање на глобалните социјални и економски системи, тврдејќи дека демографските промени и другите проблеми ќе бараат нови начини на распределување на ограничени ресурси.

Во интервју за „Group Detid Geopolitics“, францускиот лидер рече дека „Вашингтонскиот консензус“, кој тој го опиша како „објаснување заснован на акумулација на профит“, е застарен и дека нациите мора да прифатат нови економски, политички и социјални модели со цел да се надминат тековните кризи. , вклучително и пандемијата на вирусот Краун и тероризмот.

Тој исто така предупреди дека „малтускиот модел“ на пренаселеност ќе стане се пошироко распространет доколку не дојде до реорганизација на светот за справување со недостигот на ресурси, како и демографските промени.

  • Ако ги погледнеме Европа и Африка, за секоја европска земја што исчезнува демографски, се појавува африканска држава во истиот период. Сведоци сме на еден вид забрзување на пресвртот на историјата, рече тој.
  • Капитализмот е премногу концентриран и повеќе не е во состојба да се справува со нееднаквостите во нашето општество и на меѓународно ниво. На тоа можеме да одговориме само со нова трансформација, додаде тој.

Макрон предложи да се замени „Консензусот во Вашингтон“ со „Парискиот консензус“, со кој ќе се признае дека во економските и социјалните одлуки треба да се вклучи нешто друго освен профитот. Тој истакна дека ваквиот нов систем ќе биде најсоодветен за борба против заканите што ги носи климатските промени, како и за нееднаквоста.

Францускиот претседател изрази надеж дека остатокот од светот ќе ја прифати неговата визија, тврдејќи дека борбата против капиталистичкиот механизам е неефикасна ако се спроведе само во една земја.

Макрон исто така повика на поголемо европско единство, наведувајќи дека континентот мора тесно да соработува за да се спречи кино-американскиот дуопол.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...