Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЕШЛИ БАЈДЕН – новата “прва ќерка” во Белата куќа

Новоизбраниот претседател на САД Џо Бајден ќе положи заклетва на функцијата на 20 јануари, а во тој момент ќе биде придружуван од неговата сопруга Џил Бајден и нивната ќерка Ешли, како и неговиот син Хантер од првиот брак.

Ешли Бајден ќе стане новата американска „прва ќерка“, која на тој начин ќе ја наследи Иванка Трамп.

Ешли пораснала опкружен со политика и под будното око на браќата Хантер и Бо, кои починаа од рак во 2015 година. Хантер и Бо се синовите на Бајден што ги имаше со Нил, кој почина во сообраќајна несреќа во 1972 година заедно со нивната ќерка Наоми.

Американските медиуми претпоставуваат дека Џил, која е почитувана професорка, не планира да се откаже од успешната кариера и дека 39-годишната Ешли ќе го заземе своето место на светската сцена по инаугурацијата.

“Ешли досега не беше во центарот на вниманието бидејќи не беше подготвена за тоа и не покажа никаква волја. Кога Џо беше потпретседател за време на мандатот на Барак Обама, таа имаше некои проблеми и не се истакнуваше. Но, сега ќе се освести како прва ќерка. Иванка имаше своја канцеларија, го обиколи светот во друштво на нејзиниот татко, имаше големо влијание врз него и успеа да склучи неколку важни зделки му беше десна рака. Тоа може да го очекувате и од Ешли “, изјави извор од Вашингтон за медиумите.

Кога ги изгубил сопругата и синот во трагична несреќа, а потоа се оженил со Џил, во 1981 година се роди нивната ќерка Ешли, која ја одгледаа далеку од очите на јавноста.

Она што е познато е дека тој се бори за зачувување на животната средина и ги споделува социјалните верувања на неговите родители. Како дете го открила постоењето на козметичкиот бренд Bonne Bell, кој ги тестирал нејзините производи врз животни, па татко и ја охрабрил да напише писмо во кое ќе ги замоли да ја сменат својата деловна политика, предизвикувајќи го нејзиниот интерес за околината, особено за заштитата на делфинот.

Таа е дипломиран социјален работник и таа титула ја заработи на Универзитетот во Пенсилванија.

Стана директор на Делавер центарот за правда, каде работеше на реформата на криминалниот систем и каде започна програми за образование, и помош на жртви на насилство.

Покрај тоа, пред три години, таа лансираше линија дуксери, инспирирана од нејзиниот брат Бум, и приходите од нивната продажба ги донираше на локалните добротворни организации во Делавер. Маиците имаат лого на LH со стрела, како почит кон починатиот брат.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...