Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Адвокатката на ТРАМП, побара од него веднаш да ја разреши директорката на ЦИА

Адвокатот на американскиот претседател Доналд Трамп, Сидни Пауел, побара директорката на ЦИА, Џина Хаспел, да биде отпуштена затоа што го игнорирала предупредувањето за софтверот за гласање, за кој Пауел тврдеше дека е „направен да ги лажира“ изборите на 3 ноември.

– Не можам да разберам зошто Џина Хаспел сè уште е во ЦИА. Таа треба да биде отпуштена веднаш – изјави Пауел за „Фокс њуз“, посочувајќи ги наводните проблеми со софтверот „Доминион системи за гласање“ што се користеше во неколку клучни земји за време на денот на изборите.

Таа посочи дека има многу „свиркачи“ за кои рече дека можат да потврдат дека софтверот „Доминион“ наводно бил користен за отстранување на „милиони“ гласови дадени на Трамп.

Пауел рече дека постојат „многу начини да се докаже тоа“, но дека на националната телевизија нема да открие што има од доказите.

Нејзините обвинувања следеа по низата твитови на Доналд Трамп во кои тој конкретно го критикуваше „радикалниот левичарски систем на гласање„ Доминион “, инсистирајќи на тоа дека САД„ не можат да дозволат лажни резултати од гласањето по пошта 2020 година “.

„Доминион“ во изјавата објавена на својата веб-страница тврди дека „категорично ги негира лажните тврдења за проблемите со замена на гласот во нашиот систем на гласање“.

Агенцијата за сајбер безбедност и инфраструктурна безбедност при Одделот за национална безбедност слично реагираше, наведувајќи „дека нема докази дека некој систем на гласање избришал или изгубил гласови, измененил гласови или на кој било начин го загрозил изборниот процес“.

Минатата недела американскиот претседател направи „чистка“ во Министерството за одбрана и државна безбедност и назначи луѓе на кои им веруваше на тие места.

Еден од номинираните е Даглас Мек Грегор, советник на новиот министер за одбрана, Кристофер Хил.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...