Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Франција го помина пикот на епидемијата на коронавирусот , според министерот за здравство, Оливие Веран

Франција го помина пикот на епидемијата на коронавирус, според  изјавата на министерот за здравство, Оливие Веран.
– Во последните 10 дена, се забележува пад на бројот на нови случаи на КОВИД-19, а стапката на позитивни бележи пад, така да сè укажува на тоа дека го поминавме пикот на епидемијата, рече Веран во едно интервју. 

Повторно ја ставаме ситуацијата под контрола, рече тој.

Францускиот министер за здравство, меѓу другото, рече дека намалувањето на позитивните случаи се случило поради мерките за ограничување, но дека според него вирусот сè уште не е поразен.

Инаку, Франција во неделата објави 27 илјади нови случаи на коронавирус, додека вкупниот број на заболени се зголеми на скоро два милиони.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...