Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ТРАГЕДИЈА: ИЗГОРЕ КОВИД БОЛНИЦА ВО РОМАНИЈА – НАЈМАЛЦЕ 10 ЗАГИНАТИ

Најмалку 10 лица загинаа вчера во пожар што зафати болница во северна Романија каде се лекуваат пациенти со коронавирус, соопштија локалните власти.

Според службата за итни случаи, уште седум пациенти се во многу сериозна состојба, вклучувајќи го и лекарот кој во тоа време бил на должност.

  • Пожарот беше локализиран и не ги зафати другите оддели. Се чини дека луѓето кои страдале од ковида се позитивни пациенти – според романската служба.

Министерот за здравство Нело Татару отишол во болницата каде избувнал пожарот. Како што рече, пожарниот елемент бил предизвикан од краток спој.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...