4 C
Skopje
среда, април 7, 2021
spot_img

ТРАГЕДИЈА: ИЗГОРЕ КОВИД БОЛНИЦА ВО РОМАНИЈА – НАЈМАЛЦЕ 10 ЗАГИНАТИ

Најмалку 10 лица загинаа вчера во пожар што зафати болница во северна Романија каде се лекуваат пациенти со коронавирус, соопштија локалните власти.

Според службата за итни случаи, уште седум пациенти се во многу сериозна состојба, вклучувајќи го и лекарот кој во тоа време бил на должност.

  • Пожарот беше локализиран и не ги зафати другите оддели. Се чини дека луѓето кои страдале од ковида се позитивни пациенти – според романската служба.

Министерот за здравство Нело Татару отишол во болницата каде избувнал пожарот. Како што рече, пожарниот елемент бил предизвикан од краток спој.

Читај Следно

10,322FansLike
2,319SubscribersSubscribe

Најнови Вести