Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ТИТО ЗА БУГАРИЈА: Тие најмногу работеа против мене (видео)

Откако бугарската министерка за надворешни работи, Захариева рече дека не може со Тито да одиме во ЕУ, нејзината изјава рпедизвика дополнителни реакции во јавноста.

Поради тоа на социјалните мрежи се појави видео од југословенскиот доживотен претседател, Јосип Броз Тито во кое тој говори за тесните врски помеѓу некогашниот советски лидер Јосип Сталин и тогашната бугарска политика.

Тито вели дека знаел за контактите помеѓу Сталин и Бугарите и затоа морал да биде многу внимателен да не потпадне во некоја провокација.

– Ме наговараа да му напишам писмо на Сталина за сето она што ми го правеа против мене. Бугарите најмногу работеа против мене-вели Тито.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...