Connect with us

Hi, what are you looking for?

Балкан

ПОЧИНА ВО ПРЕДИЗБОРИЕ – ГЛАСАЧИТЕ УБЕДЛИВО ГЛАСАЛЕ ЗА НЕГО

Спрема прелиминарните резултати, Мирсад Пецо, кандидат на Странка за демократска акција (СДА) за градоначалник на Травник кој во неделата наутро починал од последица на корона вирус, убедливо води на локални избори и освоил 8.220 гласа.

Како неофицијално се дознава, многу од мештаните на Травник, кои не планиерале да излезат на гласање, слушајки ја лошата вест, се упатиле на избирачките места да гласаат за покојниот, за инат на неговиот противкандидат.

“Независни новини“ пишуваат дека сеуште не е познато какви чекори ќе се преземи Централната изборна комисија на БиХ.

Во ЦИК сеуште незнаат како да се постават спрема оваа ситуација.Членка на ЦИК рекла за федералните медиуми дека постои правна празна во смисла на прецизно тумачење во вакви ситуации , но и дека ЦИК ќе ги разгледа сите акти како би можеле да заземат конечен став.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...