Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ЛУДИЛО : Северна Кореја тренира делфини за воени дејствија

Нови докази сугерираат дека Северна Кореја користи делфини за воени цели, како и САД и Русија.

Северна Кореја е една од најзатворените земји во светот, но новите информации велат дека работат на обука на делфини за воени цели. Американскиот институт ISNI објави дека сателитските снимки покажуваат делфини како пливаат и пливаат многу близу до воените бродови и бродоградилиштата. Некои фотографии датираат од 2015 година, но се разликуваат од оние направени минатата и оваа година. Во базите има две програми за делфини, а во едната се одгледуваат делфини. Постојат затворени и надворешни базени каде што делфините се јасно видливи.

Иако звучи малку чудно, делфините всушност се користат за воени цели. Американската морнарица прва ги пријави во „службата“, како и морските лавови. Морнарицата ги користи овие цицачи за откривање на мини и непријателски пливачи. Русија исто така користи слични методи и очигледно сега им се придружува и Северна Кореја. Нема официјална потврда, но тешко е да се поверува дека ова е обична „фарма“ на риби, бидејќи оваа локација е различна од нив. Од друга страна, тоа е прилично слично на руски и американски локации за обука на делфини за воени цели.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...