Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ДУХОВИ И ВАМПИРИ: ТОП 5 НАЈСТРАШНИ ТУРИСТИЧКИ АТРАКЦИИ

Не можеме да патуваме во моментот, но можеме да фантазираме за следните дестинации што ќе ги посетиме кога тоа повторно ќе биде можно.

Денес ви претставуваме список со 5-те најстрашни европски атракции!

1. Што е толку страшно во Венеција?

Венеција знае да заработи добри пари од туризмот, не само за време на карневалот! Имено, во овој град, во текот на целата година се одржуваа тури кои ги водат туристите низ тесните и мрачни улици на градот и водичите им кажуваат легенди за несреќната љубов и измама, покажуваат вили каде „живеат“ духови …

2. Трансилванија

Трансилванија секоја година ја посетуваат милиони туристи поради грофот Дракула. Особено беше привлечно да се посети Романија на крајот на октомври, бидејќи забавата на Дракула се организира последниот ден. Туристите кои ќе се најдат во замокот Бран на 31 октомври можат да јадат раженици на сабја и да пијат „крв“.

Drakulin dvorac u Transilvaniji
3. Темните тајни на Лондон

Лондон е познат по кралицата, „Биг Бен“ и многу други туристички атракции, но и по Џек Мевосек. Секоја вечер во Тауре, започнуваше турнеја која минува низ патеките на сите пет убиства на неславниот убиец.

4. Прага е фаза на страв секоја вечер

Прага, со својата готска архитектура, е вистинска атракција секоја вечер за туристите кои уживаат да шетаат по празните улици. Во 20 часот, секоја вечер, започнуваше обиколка во која водичот раскажуваше за клетвите и несреќите што им се случија на поранешните жители на овој град.

5. Духови на Шкотска

Исто како што е организирана турнејата „Ангели и демони“ во Рим, така можете да отидете на турнејата „Кодот на Да Винчи“ во Шкотска. Шкотска е полна со напуштени и трошни замоци, а туристичките работници почнаа да наплатуваат за тоа, па создадоа легенди дека во секој од нив живеат духови.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...