Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СТРАШНО: Нова мутација на КОВИД-19 му се заканува на човештвото

Коронавирусот доживеа нова мутација, која може да доаѓа од други животни, како што се глувците, куните итн, предупредува  експерт. Вирусот може „да се врати кај човечката популација во наредните години“, изјави Сер Џереми Фарар, директор на „Wellcome Trust“.  

Неговите коментари доаѓаат во време кога има  нови предупредувања за еволуцијата на вирусот кај визоните (животни од семејството куни, ласици).

Европскиот центар за превенција и контрола на болести соопшти дека вирусот може да се пренесе од визоните кај луѓето. И континуирано ширење на коронавирусот (Sars-CoV-2) на фармите со визони може дефинитивно да предизвика други форми на мутација, или „загрижувачки“  варијанти на вирусот.

Потребна е дополнителна проценка за да се процени дали изменетиот вирус може да ја попречи ефективноста на вакцините, се вели во извештајот на Европскиот центар за контрола и превенција на болести.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...