Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Дали е конечно завршено? Медиумите велат ДА: Бајден 306 – Трамп 232

Демократскиот кандидат на американските претседателски избори Џо Бајден го победил актуелниот претседател Доналд Трамп во сојузната држава Џорџија, додека републиканецот ја освоил Северна Каролина, со што Бајден освоил 306 а Трамп 232 електори, објави агенцијата Edison Research во своите проекции.

Трамп сѐ уште не го признава поразот, надевајќи се дека ќе ги потврди своите и тврдењата на мнозинството републиканци дека изборите биле наместени, откако по изборната ноќ нагло почна да се топи неговата дотогашна предност во клучните држави.

Резултатите беа објавени на основа на пресметките на водечките американски држави, невообичаено за САД дури четири дена по изборите, а агенцијата задолжена за официјализирање на резултатите сѐ уште не се огласи.

Седумдесет и седумгодишниот Бајден, пак, е убеден дека на 20-ти јануари ќе ја положи свечената обврска за 46-ти претседател на САД и ќе влезе во историјата како најстариот избран американски претседател.

најчитани вести

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

НЕКОИ работи се повторуваат одново и одново во разни филмови, но во реалноста многу ретко. И ова е особено точно кога станува збор за...

Забава

Светски познатата пејачка Ерика Баду изненади многумина кога на Twitter објави дека е позитивна и негативна на тестот за вирусот корона. Ерика направи брз...

Забава

ОВЕН Работа: Под голем стрес сте на работа. Не само што имате проблеми за реализација на плановите, туку добивате лоши вести за финансиите. Љубов:...