Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Вашингтон Пост: ХИЛАРИ СЕ ВРАЌА

6178866 25.02.2020 Former U.S. Secretary of State Hillary Clinton poses during a photocall for the movie "Hillary" at the Berlinale International Film Festival in Berlin, Germany. Ekaterina Chesnokova / Sputnik via AP

Иако конечните резултати од претседателските избори во САД сè уште не се познати, американските медиуми со денови пишуваа за тоа кој би можел да биде во идната администрација на Џо Бајден, па затоа поранешниот државен секретар Хилари Клинтон се гледа како нов амбасадор во ООН. Така може да ги претставува позициите на Соединетите држави на седницата на Советот за безбедност на ООН посветена на Косово и Метохија.

Повикувајќи се на неименувани извори, „Вашингтон пост“ наведува дека тимот на Бајден ја разгледува кандидатурата на сопругата на поранешниот претседател Бил Клинтон, но дека тоа не е сигурно.

Тимот на Бајден наводно верува дека Хилари Клинтон, која изгуби на претседателските избори од Доналд Трамп во 2016 година, може да го подигне угледот на Америка во очите на меѓународната заедница.

Хилари Клинтон беше државен секретар на САД од 2009 до 2013 година за време на администрацијата на Барак Обама, за што медиумите претпоставуваат дека може да биде идниот американски амбасадор во Велика Британија.

Врз основа на изборните проекции, американските медиуми го прогласија кандидатот на демократите Бајден за победник на изборите, одржани на 3 ноември.

Сепак, Трамп не ги признаваше проекциите според кои Бајден е победник на претседателските избори и повеќепати го критикуваше гласањето по пошта, наведувајќи дека со тоа се отвора патот до можна изборна измама.

Изборниот штаб на Доналд Трамп поднесе тужби против федералните држави и тврди дека гласањето и пребројувањето на гласовите било нерегуларно.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

НЕКОИ работи се повторуваат одново и одново во разни филмови, но во реалноста многу ретко. И ова е особено точно кога станува збор за...

Забава

Светски познатата пејачка Ерика Баду изненади многумина кога на Twitter објави дека е позитивна и негативна на тестот за вирусот корона. Ерика направи брз...