Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СЛУЧАЈНОСТ ИЛИ НЕШТО ДРУГО: „Pfizer“ продаде акции на денот на објавување на вакцинатa и заработи 5,6 милиони долари

Извршниот директор на „Pfizer“, Алберт Бурла продаде акциинна денот кога беше објавено дека вакцината против коронавирус на оваа фармацевтска компанија е ефикасна 90 проценти.

Така собрал 5,6 милиони долари, објави CNN.

Трансакцијата направена од директорот на „Pfizer“ е дел од редовниот план што Бурла го правеше кога периодично ги продаваше своите акции.

Овој пат продаде 132.508 акции по цена од 41,94 УСД и заработи близу 5,6 милиони УСД, додава CNN.

И потпретседателката на „Pfizer“, Сали Сузман, исто така, ги продаде акциите во понеделникот, како дел од претходно направениот план – за 43.662 акции, таа заработи околу 1,8 милиони долари.

Акциите на „Pfizer“ скокнаа за осум проценти во понеделникот, додека тие не се променија во вторникот.

Акциите на компанијата „Biontek“, кои работеа на вакцината со „Pfizer“, скокнаа уште повеќе, бидејќи во понеделникот забележаа пораст од 15%, а во вторник дополнителни осум.

Акциите на „Pfizer“ во средата паднаа за еден процент.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...