Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ПОВТОРНО ИСЧЕЗНА: Каде е Ким Јонг-Ун!?

Севернокорејскиот претседател Ким Јонг-ун не се појавил во јавноста 23 дена, но тоа не е ништо невообичаено, објави Министерството за обединување.

Официјалното лице изјави дека Ким не се појавил во јавноста повеќе од 20 дена претходно и дека тие не му придаваат особено значење на неговото сегашно отсуство, пренесува Јонхап.

Ким последен пат беше виден во јавноста на 21 октомври, кога ги посети гробиштата на северот од провинцијата Јужен Пјонгјанг, за да им оддаде почит на кинеските војници убиени во Корејската војна.

Севернокорејскиот претседател не се појави во јавноста 20 дена во април, што ги охрабри шпекулациите за неговата здравствена состојба, па дури и неговата смрт.

Тие завршија на почетокот на мај, кога Ким се појави на церемонијата на отворање на фабрика со насмевка на лицето.

најчитани вести

Македонија

Почна седницата на Советот за безбедност на Република Северна Македонија во претседателската „Вила Водно“, на која ќе се расправа за актуелната состојба со пандемијата...

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација дека е запалено возило во близина на Олимпико во Скопје. На терен е присутна полицијата која го преусмерува...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ побара влада на широка коалиција, нo досега јавно не соопшти како според него може да се надмине проблемот со Бугарија. Партиските...

Македонија

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се пожали на Фејсбук дека му го откажале интервјуто на Телма, обвинувајќи за цензура како за време на комунистичките...