Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Истражување спроведено од американскиот Универзитет во Вандербилт покажа дека носењето маски ја намалува стапката на смртност

Истражување спроведено од американскиот Универзитет во Вандербилт покажа дека носењето маски ја намалува стапката на смртност од вирусот во некои подрачја најмалку двапати.

Во раните фази на пандемијата имаше недостиг на истражувања што ќе ги потврди придобивките од носењето маски кај населението во кои единствената разлика во примерокот ќе биде во тоа што дел од популацијата на земја со слична популација, култура и слични навики носи маски, а друг дел не.

Ваква студија конечно беше спроведена деновиве и објавена во вторникот од страна на научници од Универзитетот во Вандербилт. Тие откриле дека окрузите во сојузната држава Тенеси, кои не вовеле задолжително носење маски, забележале најмалку двојно поголема стапка на смртност од оние што бараат покривање на лицето.

Во моментов, во области без обврска да носат маски, се регистрираат повеќе од четири смртни случаи на 100.000 луѓе секоја недела, додека во областите што го усвоија ова правило во текот на летото, стапката на смртност е околу две лица неделно.

Во областите кои рано прифатија задолжително носење маска пред ширењето на епидемијата, во јули и август, стапката на смртност е близу една личност неделно на секои 100.000 луѓе. На пример, Несвил, кој ја воведе обврската на крајот на јуни, забележа 53 смртни случаи на 100.000 луѓе од март досега. Од друга страна, округот Клеј, каде нема обврска да се носи маски, забележа 223 смртни случаи на 100.000 луѓе од почетокот на пандемијата, најлошата стапка на смртност во државата.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

НЕКОИ работи се повторуваат одново и одново во разни филмови, но во реалноста многу ретко. И ова е особено точно кога станува збор за...

Забава

Светски познатата пејачка Ерика Баду изненади многумина кога на Twitter објави дека е позитивна и негативна на тестот за вирусот корона. Ерика направи брз...