Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

СТРАШНО: 1295 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19 и 26 ПОЧИНАТИ ВО ПОСЛЕДНИТЕ 24 ЧАСА

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3315 тестирања, а регистрирани се 1295 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-539, Куманово-55,  Дебар-3, Штип-36, Прилеп-92, Тетово-83, Струга-35, Велес-40, Битола-50, Охрид-26, Кавадарци-34, Гостивар-72, Гевгелија-24, Струмица-23, Крива Паланка-7, Радовиш-3, Крушево-3, Кочани-32, Пробиштип-7, Демир Хисар-16, Пехчево-2, Берово-11,  Виница-7, Делчево-5, Кратово-6, Свети Николе-13, Кичево-40, Ресен-13, Неготино-18.  

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 429 оздравени пациенти од: Скопје-190, Куманово-25, Штип-18, Прилеп-40, Тетово-30, Струга-1, Велес-26, Битола-11, Кавадарци-12, Гостивар-14, Гевгелија-13, Струмица-23, Крива Паланка-1, Крушево-1, Кочани-8, Пробиштип-1, Демир Хисар-1, Берово-1, Свети Николе-3, Кичево-4, Ресен-1, Неготино-5.

Починати се 26 лица, шест пациенти од Скопје (88, 80, 60, 63, 69 и 74г), еден од Куманово (86г), еден од Штип (76г), пет пациенти од Прилеп (48, 61, 73, 36 и 74г), двајца од Тетово (76 и 77г), пациент од Струга (86г), шест пациенти од Битола (81, 76, 74, 71, 88 и 82г), еден од Охрид (72г), двајца од Кавадарци (77 и 77г) и еден пациент од Свети Николе (62г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 43835, бројката на оздравени пациенти е 25782, на починати е 1238, а бројот на активни случаи изнесува 16815.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 19189, активни 7756

• Куманово 2883, активни 767

• Дебар 402, активни 91

• Штип 2054, активни 460

• Прилеп 2000, активни 832

• Тетово 3000, активни 1014

• Струга 1007, активни 238

• Велес 1313, активни 736

• Битола 1197, активни 606

• Охрид 1059, активни 463

• Кавадарци 810, активни 376

• Гостивар 1646, активни 526

• Гевгелија 542, активни 220 (25 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 92 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1280, активни 627

• Крива Паланка 314, активни 104

• Радовиш 324, активни 118

• Крушево 60, активни 34

• Кочани 964, активни 318

• Пробиштип 283, активни 103

• Демир Хисар 143, активни 70

• Македонски Брод 119, активни 17

• Пехчево 72, активни 13

• Берово 271, активни 80

• Валандово 126, активни 39

• Виница 259, активни 132

• Делчево 337, активни 179 (87 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 111, активни 70

• Свети Николе 586, активни 139

• Кичево 859, активни 372

• Ресен 322, активни 113

• Неготино 303, активни 202 (23 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 3315 теста се преку: ИЈЗ-1140, ЦЈЗ Скопје-76, Авицена-406, Биотек-282, МАНУ -295, Жан Митрев (Филип Втори) -206, Систина со PCR метода -358, лабораторија Лаор –41, Судска медицина-8, ЦЈЗ Битола-105, Инфективна клиника-8, ГАК-0, Синлаб-78, Ремедика-45, лабораторија болница Козле-21, ЈЗУ (рапид тест) -246, УК Пулмологија со алергологија –0 , лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 283.085 тестирања на Ковид -19.  

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 458

• Гази Баба – 1066

• Аеродром -1205

• Карпош – 1032

• Центар – 982

• Кисела Вода – 964

• Ѓорче Петров – 639

• Бутел – 400

• Шуто Оризари – 132

• Студеничани – 39

• Сарај – 87

• Арачиново -20

• Илинден – 192

• Сопиште – 58

• Чучер Сандево – 69

• Петровец –74

• Зелениково -47

• Странец – 125

• Нераспределен- 167

најчитани вести

Македонија

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Анита Ангелевска која викендов побара оставка од претседателот на партијата Христијан Мицкоски за „Утрински брифинг“ на Слободен печат појасни...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Македонија

Христијан Мицкоски минатата недела во тајност заминал од државата и според високи партиски извори отишол на средби во Белград. Од партијата официјално молчат околу...