Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ВО ОВА СЕЛО НИКОЈ НЕ СЕ ОСМЕЛУВА ДА ПРОШЕТА ПО ПОЛНОЌ

Селото Ал Хамра во Оман е сè попопуларна дестинација за љубителите на необично патување. Сместено е во подножјето на планините, а е изградено од кал пред околу 400 години.

Повеќето куќи се целосно напуштени, а одењето низ тесните улички во текот на ноќта е посебен предизвик, имајќи предвид дека малку луѓе се осмелуваат да ѕирнат надвор навечер. Дури и љубопитните туристи не се осудени на ова искуство.

Зошто е толку опасно ова место да се шета по зајдисонце?

Имено, штом зајде сонцето, само мачките можат да се справат во темнината на теренот, бидејќи нема улично осветлување.

Една од омилените активности на туристите е искачување на покривите и уживање во погледот и фотографирање на натприроден пејзаж.

Одењето во ова село е невообичаено искуство бидејќи носи и спиење во калливи куќи.

Ал Хамра е позната и како Хамра Ал Абриин, а името се однесува на племето Ал Абри, кое живеело таму.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...