Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ФИДЕЛ КАСТРО важеше за ГОЛЕМ ЗАВОДНИК, но сите романси ги претвори во ПЕКОЛ

Тој сакаше, тој беше сакан, но ниту една жена од Фидел Кастро во суштина не беше задоволна со него.

Секој знаеше дека жените едноставно го обожаваат Фидел, а во Куба имаше изрека: „Ако сакате да запознаете убавица, одете на митингот во Кастро“. Во 2008 година, Њујорк Тајмс објави интервју со неговиот поранешен соработник, кој рече дека диктаторот едноставно ја носи дома секоја жена што му се допаѓа:

„Спиеше со најмалку две жени на ден повеќе од 40 години, секој ден“.

За многу кубански мажи, Кастро остана идол и пример, со голема почит го нарекоа „ел кабало“ – пастув. Во официјалната биографија на Фидел Кастро има еден законски брак и тој никогаш не зборувал за жените што ги сакал. И, дали навистина може да сака некого, во вистинска смисла на зборот?

Фидел Кастро е роден во семејство на земјопоседници, како што самиот напишал во своите мемоари, тој припаѓал на семејство со релативно високи примања.

„Нашето семејство беше сопственик на земјата и ги уживаше сите предности и привилегии својствени на земјопоседници во нашата земја. Но, неговиот татко беше претприемачки сопственик на земјиште, а неговата мајка остана сиромашен селанец цел живот, работејќи цел живот како готвач на имотот на нејзиниот сопруг. Кога му роди пет деца, тој се ожени со неа, а Фидел го посвојуваше и применуваше овој став кон жените до крајот на животот: ги гледаше жените како слуги или миленичиња.

Ниту Универзитетот во Хавана ниту политичкото искуство не успеаја да го искоренат овој став за Фидел Кастро. Сепак, тој исто така сакаше независни, горди девојки кои не се согласија да бидат со него под неговите грди услови.


Мирта, ќерка на непријателот

Со Мирта Дијаз-Баларт, Фидел студирал на Универзитетот во Хавана. Таму учеше со децата на високи функционери и меѓу нив имаше сè: пријателство, романса, непријателство. Мирта беше можеби најпривилегираната студентка, ќерка на министер во владата на диктаторот Батиста. И Кастро беше од едноставно семејство, но сепак успеа да стане брилијантна ѕвезда на универзитетот. Неговиот имиџ беше формиран на колеџ – одеше со пиштол, постојано се бореше и кога не се бореше, ги читаше делата на Ленин, Мусолини и Сталин. И тој учеше добро. Во тие години, беше издлабена неговата главна одлика, суета: тој беше подготвен да помине низ ѕидот со главата, само за да биде прв и најдобар и – буквално, да сруши сè пред себе. Постои позната приказна за облогот со еден пријател дека тој ќе удри бетонски ѕид со голема брзина со велосипед и ќе  помине низ него. Тогаш тој заврши во болница, но никогаш не жалеше за својот луд подвиг.

И така, згодниот, глупав водач ја освои принцезата. Жешкото кубанско сонце и врелите страсти си го направија своето. Родителите на Мирта не можеа да сторат ништо: таа го сакаше само Фидел. После универзитетот, Фидел практикувал право, земајќи случаи на сиромашни луѓе целосно бесплатно. Мирта беше импресионирана. Потоа се втурна во политиката, беше еден од најрадикалните и непомирливи борци против режимот на Батиста, и тој беше тој што покрена тужба пред судот во Хавана за да го гони диктаторот за укинување на Уставот и им понуди на судиите да си дадат оставка. Мирта, ќерка на член на владата на Батиста, се чувствуваше како Јулија, луда по својот Ромео, што семејството не го прифаќа. Тие се венчаа во 1948 година, а една година подоцна добија и син. Пет години подоцна, Мирта се разведе од Фидел.

Знаеше дека ја изневерува, но цело време наоѓаше некои изговори за него: „тој е таков“, „сите мажи ги изневеруваат своите жени“, „едниот е обичен селанец, другиот е мојот Фидел“ …

Кога Фидел отишол во затвор, Мирта се однесувала како класична сопруга на Декебрист, девојка на револуционер: таа му останала беспрекорно лојална, се обидела да го поддржи. И тогаш, како во лош филм – поштата ги мешала писмата, а сопругата добила писмо упатено до љубовницата по име Нати Ревуелта.

„Драга Нати! Од затвор ти испраќам нежни поздрави. Секогаш се сеќавам на тебе и те сакам … Иако одамна не знам ништо за тебе. Знајте дека со задоволство ќе го дадам својот живот за твојата чест и твојата среќа … “

Нати беше ревносен револуционер, потекнуваше од аристократско семејство и беше мажена. Скандалот со писмото многу ја повреди, таа беше сигурна дека ништо не е случајно во поштата, намерно ја сменил адресата. А, за Мирта, ова писмо беше последната сламка. Таа можеше да се помири со фактот дека тој ја изневеруваше со жени кои не ги памети наутро, но ова „паметење и љубов“ на некого и стави крај на животот. Мирта поднесе барање за развод.

Fidel Kastro i Mirta sa sinom

најчитани вести

Македонија

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Анита Ангелевска која викендов побара оставка од претседателот на партијата Христијан Мицкоски за „Утрински брифинг“ на Слободен печат појасни...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Македонија

Христијан Мицкоски минатата недела во тајност заминал од државата и според високи партиски извори отишол на средби во Белград. Од партијата официјално молчат околу...