Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

ТОДОРОВ: Мицкоски е омилениот вмровец на СДСМ

Мицкоски е или слуга на Заев или е тотално неспособен политичар без никаков, ниту елементарен политички сенс. Како и да е, веднаш мора да си замине. Колумна на Никола Тодоров

Ви кажав дека нема да оди на избори во Штип! Напишав, кажав и повторив дека со еден прилично недостоинствен и неубедлив политички полуаргумент, карактеристичен за еден полустратег, ќе избега од локални избори во Штип, како ѓавол од крст. Штип немаше вода неколку дена, а вкупно 44 пати снемало вода во градот Штип од кога локалната власт е во рацете на СДСМ. СДСМ нема исполнето многу од клучните ветувања за Штип. Нема отворено нови фабрики, нема направено болница, школо, нема жичара до Исарот како што ветија, нема Аква парк, нема сериозни инвестиции во сообраќајната инфраструктура, а за три четвртини од мандатот успеаа да реализираат само една четвртина од програмата. Слабо и неубедливо. Затоа и СДСМ загуби на парламентарните избори во Штип. Да, ВМРО-ДПМНЕ пред само неколку месеци, предводено од тогашниот генерален секретар на партијата, победи на избори во Штип. И сега, Мицкоски исплашен, преплашен случајно ВМРО-ДПМНЕ повторно да не победи во Штип, па СДСМ да му замери, се одлучи да не лаже сите во очи и при здрав разум, дека не оди на избори во Штип за да го заштити здравјето на Граѓаните. Аман бе даскале. Срамота е да се лаже! Тоа што бараше парламентарните избори да бидат наесен наместо летоска, тоа заборави?!

Веројатно мисли дека и сите ние заборавивме. Ај што мисли дека сите заборавивме како навидум загрижен за здравјето на граѓаните плачеше пред камерите со цел да се одложат парламентарните избори за на есен, за наводно да го заштити здравјето на граѓаните, туку сега, бегајќи од локалните избори, истовремено бара  Заев да си даде оставка и да се организираат предвремени парламентарни избори. Под лажен изговор дека се грижи за здравјето на Штипјани бара да се одложат локалните избори во Штип, а истовремено бара да се одржат  парламентарни избори на ниво на држава. Оксиморонски до даска.

Прочитајте ја во целост колумната на Никола Тодоров на Дојче Веле

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...