Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Овие два острови не ја осетија пандемијата – ИМА ИНВАЗИЈА ОД ТУРИСТИ

Коронавирусната пандемија ја десеткуваше индустријата за туризам, особено затоа што хотелите, авиокомпаниите и рестораните на дестинациите ширум светот драматично ги намалуваат трошоците додека се обидуваат да преживеат. Сепак, има место на Земјата каде во моментов има премногу туристи, а тоа се островите Чатам.

Ако никогаш не сте чуле за ова место, поточно за овој архипелаг на Нов Зеланд во Тихиот океан, веројатно не сте единствените. Бидејќи границите на Нов Зеланд остануваат затворени, пишува CNN, на локалното население во моментов не им се препорачува да патуваат во странство, па многумина побрзаа да ги посетат островите.

Во последниве години, околу 2.000 туристи дојдоа на островите Чатам, чии два главни населени острови се Чатам и Пит. Островот има само 700 постојани жители, од кои повеќето живеат на островот Чатам, најголемиот во архипелагот. Но, како што веќе сите знаат, 2020 година не е типична. Растојанието на овој архипелаг обично го прави дел од земјата што жителите на Нов Зеланд ретко или никогаш не ја посетуваат.

  • Растојанието на овој архипелаг сега е предност затоа што локалното население се сврти да патува околу островите. Така, тие се чувствуваат како да се на некој далечен одмор без потреба од карантин или тестирање на Ковид. Тоа се случи прилично брзо, изјави за CNN Џеки Гурден, менаџер за туризам на островот. Таа го коментираше туристичкиот скок во архипелагот. Да се ​​излезе тука е малку поскапо, така што не ги принудувате младите да бараат ефтин одмор, и нема одморалишта на плажа или нешто слично, вели таа.

Но, откако пандемијата ги задржа затворени меѓународните граници, туризмот Нов Зеланд, официјалниот национален туристички одбор на земјата, мораше да се претвори од маркетинг кон странски туристи во охрабрување на домашните патувања. Затоа Островите Чатам станаа барана стока. Побарувачката, сепак, далеку ја надминува понудата. Гурден проценува дека на островите има 150 легла во комбинација на хотели, сместувачки капацитети, пансиони и локални живеалишта наведени на локации како што е Airbnb.

Поголемиот дел од имотот е во приватна сопственост, а кампувањето е забрането. Единствената авиокомпанија што го опслужува архипелагот е „Air Chatham“, која работи само неколку летови неделно помеѓу островот Чатам и она што локалното население го нарекува „копно“. Треба да се напомене дека мнозинството од локалното население мисли на Јужниот остров само кога велат „копно“, а за жителите на Чатам, и Северот и Јужниот остров спаѓаат во таа категорија.

Во овој архипелаг, туристичката сезона обично трае од приближно ноември до март, а тоа се летните месеци на јужната хемисфера. Но, сега целото сместување на островот е претежно резервирано до јуни 2021 година. Дури и Гурден, која живее на северниот остров Нов Зеланд, не е сигурна дека ќе може да најде место за престој следниот пат кога ќе дојде во посета.

Повеќето од посетителите на овој архипелаг биле постари патници кои барале мирно место за да избегаат од секојдневниот живот. Цената на патувањето е висока, но кога патниците ќе стигнат таму веднаш сфаќаат дека вреди да се патува на прекрасниот пејзаж на архипелагот.

Се верува дека островот Пит е првото населено место во светот што го гледа изгрејсонцето секој ден. Компаниите беа најисточниот дел на суперконтинентот Гондвана, што значи дека има фасцинантен опсег на терен, вклучувајќи базалтни столбови a la Giant’s Carvaivai и вулкански врвови.

На островите има и некои од најретките птици во светот, а има и голема колонија фоки, пишува CNN.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...

Забава

НЕКОИ работи се повторуваат одново и одново во разни филмови, но во реалноста многу ретко. И ова е особено точно кога станува збор за...

Забава

Светски познатата пејачка Ерика Баду изненади многумина кога на Twitter објави дека е позитивна и негативна на тестот за вирусот корона. Ерика направи брз...