Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

НАСА ТВРДИ: Во нашата галаксија има најмалку 300 МИЛИОНИ ПЛАНЕТИ ПОГОДНИ ЗА ЖИВОТ

Нашата галаксија може да изобилува со живот и потенцијално има најмалку 300 милиони планети населени со луѓе во Млечниот пат, тврди НАСА.

Вселенскиот телескоп Кеплер помина девет години во потрага по планети за живеење и успешно лоцираше илјадници егзопланети во нашата галаксија, пред да остане без гориво во 2018 година.

Сепак, останува прашањето – колку од овие планети се погодни за живеење, пренесува CNN.

Астрофизичарите со години собираат податоци од Кеплер и веруваат дека го нашле одговорот, а според истражувањето објавено во „Астрономски весник“, на Млечниот пат има околу 300 милиони потенцијално населени планети, што значи дека тие се цврсти планети со вода.

Тоа може да биде само груба проценка и не е невозможно да има многу повеќе од 300 милиони планети за живеење, објави НАСА во последниот билтен.

Некои од планетите што можат да се живеат може да бидат оддалечени околу 20 светлосни години.

  • Кеплер веќе ни покажа дека има милијарди планети во нашата галаксија и сега знаеме дека добар дел од тие планети може да бидат карпести и погодни за живеење, изјави истражувачот на НАСА, Стив Брајсон.

најчитани вести

Македонија

Советничката од ВМРО-ДПМНЕ во Битола, Анита Ангелевска која викендов побара оставка од претседателот на партијата Христијан Мицкоски за „Утрински брифинг“ на Слободен печат појасни...

Балкан

На социјалните мрежи се појави видео од заљубен млад пар, кој според неофицијални информации е направен во една од кино салите во Србија. Момчето...

Забава

Без разлика дали станува збор за ненадејно наследство или способност за препознавање на профитабилен проект, овие знаци се предодредени да имаат пари. БИК Бикот...

Македонија

Христијан Мицкоски минатата недела во тајност заминал од државата и според високи партиски извори отишол на средби во Белград. Од партијата официјално молчат околу...