Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Русија, Кина, Турција, Мексико и Саудиска Арабија сеуште НЕ МУ ЧЕСТИТААТ НА БАЈДЕН – еве зашто

Некои светски лидери сè уште не испратиле честитки до демократскиот кандидат Josephозеф Бајден, кој, неофицијално, победи на изборите во САД. Меѓу нив е и рускиот претседател Владимир Путин. Пред четири години, тој беше меѓу првите што му честиташе на Доналд Трамп за победата на изборите, но овој пат немаше твит, телеграма или телефонски повик до Бајден.

Портпаролот на Кремљ, Димири Песков, рече дека верува оти би било исправно да се чекаат официјалните резултати од изборите, пренесува Би-Би-Си.

Бајден е гласен критичар на Москва и неодамна ја посочи Русија како најголема закана за Америка. Актуелниот претседател Трамп ретко ги критикуваше Русија или Путин, а Русија беше обвинета за мешање во изборите во 2016 година за да биде избран Трамп.

Кинескиот претседател Си Џинпинг, исто така, сè уште не испратил честитки до eо Бајден. Тој му честиташе на Доналд Трамп во 2016 година, ден по победата во анкетите.

Овој пат, Кина избегна каква било реакција на резултатите од американските избори.

Портпаролот на Министерството за надворешни работи Ванг Венбин на брифингот во понеделникот го спомена најавата за победата на Бајден, но рече дека Пекинг ќе го следи почитувањето на „американскиот закон и процедури“.

Не се огласи ниту севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун. Севернокорејските медиуми не известуваат за изборите во САД од понеделникот.

Миленик на бразилскиот претседател Болсонар беше сегашниот претседател Доналд Трамп, па се уште ни тој не се огласил со честитки за Бајден.

АФП пишува дека победата на Бајден е удар за Болсонар, кој го поддржуваше до самиот крај на кампањата.

Премиерот на Унгарија, Виктор Орбан, е единствениот лидер на Централна Европа кој не му честиташе на Бајден и еден од само двајцата европски лидери кои не го сторија тоа. Вториот е премиерот на Словенија, Јанез Јанша, кој му честиташе на Трамп предвреме, и сè уште не му честиташе на демократскиот кандидат.

Претседателот на Мексико, Андрес Мануел Лопез, рече дека ќе го чека судскиот исход на изборите и не испрати честитки.

На списокот се и турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, саудискиот принц Мохамед бин Салман и естонскиот министер за внатрешни работи Март Хелме.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...