Connect with us

Hi, what are you looking for?

Македонија

Македонија ја надмина бројката од 40.000 заболени од корона, еве ја состојбата по општини

Во болниците низ Македонија, во моментот, хоспитализирани се 998 пациенти, заразени со ковид-19, покажува последниот извештај на Министерството за здравство.

На Инфективната клиника хоспитализирани се 158 пациенти. На кислородна поддршка се 132 пациенти.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 11 позитивни и 3 деца суспектни на Ковид-19 и 30 возрасни пациенти, позитивни и суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ вкупно хоспитализирани се 79 пациенти. На респиратор се 5 пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 54 пациенти, на клиниката за неврологија 18 пациенти, на кожната клиника 12 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 72, а во болницата во Штип се 60 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 501 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Вчера беа регистрирани 515 нови случаи на заразени со коронавирус, од направени 1.293 тестирања, што е 39 проценти од тестираните. Оздравеа 1.194 пациенти, а починаа уште 20 лица.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 40275, бројката на оздравени пациенти е 24229, на починати е 1156, а бројот на активни случаи изнесува 14890.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 17524, активни 6808

• Куманово 2699, активни 679

• Дебар 383, активни 72

• Штип 1963, активни 417

• Прилеп 1818, активни 765

• Тетово 2783, активни 928

• Струга 940, активни 179

• Велес 1188, активни 678

• Битола 1054, активни 518

• Охрид 957, активни 389

• Кавадарци 745, активни 360

• Гостивар 1503, активни 426

• Гевгелија 492, активни 209 (24 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 85 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1221, активни 642

• Крива Паланка 293, активни 96

• Радовиш 309, активни 121

• Крушево 49, активни 25

• Кочани 901, активни 288

• Пробиштип 263, активни 96

• Демир Хисар 114, активни 42

• Македонски Брод 116, активни 15

• Пехчево 63, активни 4

• Берово 256, активни 75

• Валандово 120, активни 35

• Виница 238, активни 119

• Делчево 322, активни 165 (82 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 97, активни 62

• Свети Николе 553, активни 122

• Кичево 761, активни 299

• Ресен 292, активни 92

• Неготино 258, активни 164 (21 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Активни случаи по општини Скопје денеска

• Чаир – 403

• Гази Баба – 936

• Аеродром -1077

• Карпош – 928

• Центар – 884

• Кисела Вода – 831

• Ѓорче Петров – 553

• Бутел – 367

• Шуто Оризари – 103

• Студеничани – 29

• Сарај – 66

• Арачиново -16

• Илинден – 161

• Сопиште – 57

• Чучер Сандево – 49

• Петровец –67

• Зелениково -39

• Странец – 93

• Нераспределен- 149

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...