Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ИНТЕРЕСНО: Вака ќе изгледа светот во 2048, Европа поделена – Париз и Берлин напуштени

Замислете дека сега е 2048 година и дека сте решиле да го поминете викендот во една од најголемите европски метрополи, било да е тоа Париз или Лондон, Берлин или Виена. Каде и да одите, тишина,  пустош, очајни групи граѓани лутаат во сенката на некогаш познатите згради. Дури и денес, популарните одморалишта се напуштени затоа што повисокото ниво на морето го направи својот данок.

Руралните области откриваат нешто поинаква слика и се опремени со светкави технолошки софистицирани куќи дизајнирани да ги заштитат домаќинствата од уништување на климатските промени и трајни пандемии.

Оваа слика за идниот живот за триесет години е опишана во едно од четирите сценарија на не толку далечната иднина што ја достигнаа истражувачи од 13 познати европски универзитети, собрани околу проектот „Имагина“ на Европската комисија, кој е составен дел од „Хоризонт 2020“.

Сценаријата за 2048 година објавени деновиве наидоа на голем одзив, а британско-ирското истражувачко дуо Метју Финч и Мари Меон истакнуваат дека тие биле дизајнирани со намера да го „тестираат нашето чувство за тоа што е важно кога светот ќе се промени“. Тие обезбедуваат фаза на која може да се пријават нови начини на размислување кога станува збор за политички идеи. „Тие ни помагаат да дизајнираме политики кои се широко прифатени и кои можат да се прилагодат на локалните потреби“, пренесува Вечерњи лист.

„Таа замислена иднина можеби никогаш нема да се случи, но може да спречи да се сопнуваме и да се подготвуваме за сите потреси со кои светот неизбежно ќе се соочи“, рекоа Меон и Финч, убедени дека пандемијата на короната и нашиот одговор на неа веќе ги преобликувале општествата.

Некои од сценаријата претставуваат голем културен распад низ цела Европа што не може да се согласи за основните вредности.

Во првото сценарио, напредните 3Д-печатачи и технологиите за производство доведуваат до висок просперитет низ цела Европа. Автоматскиот бизнис произведува и дистрибуира стока локално, економијата се разви во циркуларна економија.

Поради зголемениот просперитет, ЕУ се прошири и ги вклучува Турција, Украина и Белорусија, што понекогаш доведува до нови тензии на надворешните граници. По ерата на Путин, Русија значително ослабе.

Во тоа сценарио, првиот муслиман, Швеѓанец со сомалиско потекло, ќе биде избран за претседател на Европската комисија во 2035 година. Иако ЕУ стана се повеќе културно разновидна поради миграцијата, таа сепак станува се поизолирана и протекционистичка.

Климатските бегалци редовно запираат на границите бидејќи високото ниво на автоматизација значи дека земјите се помалку зависни од ниско квалификувани работници.

Повиците за поголема политичка слобода стануваат сè погласни. Луѓето во ваква Европа чувствуваат силна посветеност кон своите семејства, обидувајќи се да осигурат дека нивните деца ќе го следат патот на престиж и просперитет во поширокото европско општество.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...