Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

ДРЖАВНИОТ ОБВИНИТЕЛ НА САД, ВИЛИЈАМ БАР СО НАРЕДБА ЗА ИСТРАГА ДО ФЕДЕРАЛНИТЕ ОБВИНИТЕЛИ И ФБИ

Државниот обвинител на САД, Вилијам Бар, ги овласти федералните обвинители да ги спроведат истрагите за „суштинските обвинувања за неправилности во гласањето и запишувањето на гласовите“,

Ова доаѓа неколку часа по средбата на Бар со лидерот на мнозинството републикански Сенат, Мич Меконел, кој претходно во понеделникот изјави дека Трамп е во рамките на неговите права да ги испита обвиненијата за „неправилности“ на изборите минатата недела.

„Јас ве овластувам да ги извршувате суштинските обвинувања за неправилности во гласањето и списокот на гласовите пред овластувањето
на избори во вашите јурисдикции во одредени случаи, како што веќе направив во конкретни инстанци “, напиша Бар во писмото до федералните обвинители и ФБИ.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...