Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

СЕ ОГЛАСИ БИЛ ГЕЈТС: Честитки за Бајден, време е да ја ставам ПАНДЕМИЈАТА ПОД КОНТРОЛА

Bill Gates, co-chair of the Bill and Melinda Gates Foundation, speaks during the Bloomberg New Economy Forum in Beijing, China, on Thursday, Nov. 21, 2019. The New Economy Forum, organized by Bloomberg Media Group, a division of Bloomberg LP, aims to bring together leaders from public and private sectors to find solutions to the world's greatest challenges. Photographer: Takaaki Iwabu/Bloomberg

Основачот на „Мајкрософт“, Бил Гејтс, објави пост на социјалната мрежа Твитер за претседателските избори во САД.
Тој му честиташе на Џо Бајден откако американските медиуми го прогласија за победник на изборите.

– Честитки за новоизбраниот претседател Бајден и потпретседателот Харис. Благодарение на изборните службеници и активисти за кампањата кои неуморно работеа да обезбедат рекорден број Американци да гласаат во толку предизвикувачки момент за нашата земја. Со нетрпение очекувам да работам со новата администрација и лидерите на обете страни во Конгресот за да ја ставам пандемијата под контрола, да ангажирам партнери низ целиот свет за прашања како што се сиромаштијата и климатските промени и да се решат нееднаквостите.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...