Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Неколку совети кои ќе ви помогнат навистина да ја подобрите вашата концетрацијата

Ако имате потешкотии со концентрацијата, тогаш само треба да ги следите  овие совети.

Ако се најдете во неволја додека се обидувате да завршите работа или не можете да научите, тогаш вашата способност за концентрација е слаба.

Концентрацијата е меѓусебно поврзана и е под влијание на неколку фактори, меѓу кои главни се возраста и спиењето.

Многу луѓе губат концентрација како што стареат, но ова е исто така поврзано со оштетување на меморијата.

Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да ја подобрите и зајакнете вашата способност за концентрација.

Тренирајте  го вашиот мозок

Некои игри можат многу да ви помогнат со ова како што се: гудоку, загатка, шах, игри со зборови, игри со меморија итн.

Подобрето го спиењето

Недостатокот на сон ќе ја попречи концентрацијата, но премногу сон ќе го направи мозокот мрзлив и ќе имате потешкотии во концентрацијата.

Одвојте време за вежби

Вежбањето се покажа како многу корисно околу подобрувањето на концентрацијата, бидејќи е релаксирачко за умот.

Поминете време на отворено

Ако поминете барем 15-20 минути во природа, ќе ви биде многу полесно да се концентрирате бидејќи според студиите природата има силно влијание врз нашата продуктивност.

Обидете се со медитација

Една од најкорисните практики е медитацијата. Тоа ќе го подобри целиот ваш систем и психички и физички.

Направете малку  пауза

Кога постојано се обидувате да научите или завршите одредена работа, вашиот мозок ќе се умори, па затоа е многу корисно да направите мала пауза и да се вратите на работа.

Слушајте музика

Музиката делува смирувачки на умот. Ако чувствувате дека музиката ве вознемирува, тогаш користете ги звуците на природата.

Подобрете ја вашата исхрана

Храна која ја подобрува концентрацијата е: лосос, јајца, спанаќ, боровинки. Потрошувачката на вода исто така ја подобрува концентрацијата.

Пиење кафе

Ако не пиете кафе, тогаш ќе ви помогнат и црн чај, темно чоколадо или енергетски пијалоци.

најчитани вести

Свет

Пред малку нападнат Израел со 5 ракети од терористи од појасот Газа. 2 ракети го погодија Ашкелон, 1 кон Ашдод и 2 кон Тел...

Забава

Кралица на народна музика Лепа Лукиќ одлучила да напише тестамент и целата своја заштеда и имот да ја препише на својот внук Радисав. Сепак има...

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Балкан

За Јосип Броз беа напишани многу песни, а една од најпознатите „Druže Tito ljubičice bela“, ја чинеше младата новинарка Жена Лебл две и пол години затвор...