Connect with us

Hi, what are you looking for?

Свет

Сте се запрашале што ќе случи доколку почине кралицата Елизабета? – ова е тајниот код и протоколите

Иако кралицата функционира одлично за своите 94 години и сè уште редовно се појавува во јавноста, таа владее цели 68 години и нејзината смрт е нешто што мора да се испланира

Колку и да звучи морбидно, смртта мора да се испланира – особено ако сте глава на најпознатото кралско семејство во светот. Пред неколку години, до британската јавност протекоа извештаи за тајниот протокол, како и за внимателно дизајнираната постапка во случај на смрт на кралицата Елизабета Втора. (94).

Оваа информација наводно ја добиле крадците на лаптопот на поранешниот секретар на Бакингемската палата. Имено, иако кралицата добро се држи 94 години и сè уште редовно се појавува во јавноста, таа е на власт веќе 68 години и нејзината смрт е нешто што мора да се испланира.

Официјалниот став за смртта на кралицата е – не спомнувајте го зборот кралица и смрт во иста реченица. Веднаш штом ќе пристигне веста за смртта, британските власти ќе го користат тајниот код „Лондонскиот мост е срушен“, за да можат да го информираат секој што треба да ги знае овие информации, но без да ја вознемири јавноста

Diamond Jubilee celebrations

Овој код ќе иницира цела низа настани и постапки за тоа како известувањето ќе биде соопштено до јавноста. Бидејќи Кралицата е сè уште неверојатно популарна, а судот имаше можност да види масовна реакција на смртта на член на семејство по смртта на принцезата Дајана, настанот се очекува да предизвика уште поголема тага од трагедијата во 1997 година.

Кралицата не е само кралица на Обединетото Кралство, туку е и кралица на уште 16 други држави, така што милиони луѓе ширум светот се очекува да жалат со денови.

FILE PHOTO: Britain

Објавување на медиумите

Првите вести секако ќе ги објави самата палата, а потоа веднаш ќе бидат емитувани на Би-Би-Си, прекинувајќи ги сите претходни програми. После гафот направен во 2002 година, кога водителот на Би-Би-Си, Питер Сисонс во црвена вратоврска, ја објави смртта на Кралицата Мајка, на сите презентери им беа дадени црни вратоврски за да им бидат при рака.

Coronavirus - Tues Apr 7, 2020

Прашањето за наследството

Ова прашање не е целосно јасно  решено. Иако следниот во редот за наследување е принцот Чарлс (71), многумина шпекулираат дека неговиот син, многу попопуларниот Вилијам (38), ќе ја наследи круната. Ова ќе ја прескокне директната линија на наследство, а извори блиски до палатата откриваат дека нема шанси тоа да се случи.

најчитани вести

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...

Забава

Атрактивната романска манекенка и актерка моментално ужива во љубовна врска со синот на богат италијански бизнисмен. Пред тоа? Пред неколку години, романската манекенка Мадалина Генеа...