Connect with us

Hi, what are you looking for?

Забава

Еве како да го избркате стресот од вашиот дом

Домот е местото каде минуваме најголем дел од нашето време и каде се трудиме да го најдеме спокојот по напорниот ден и напорните ситуации кои се дел од нашето секојдневие.

Сепак, затоа потребно ни е место на задоволство и спокој кое самите ќе го изградиме и средиме, со што нема да постои место за стрес и негативни мисли.

Ова се неколку совети како да го постигнеме тоа.

Ослободете се од работите кои не ви се потребни

Пренатрупаниот простор гуши. Старите работи кои ги чуваме, а мислиме дека некогаш ќе ни бидат потребни се застарени, мирисаат лошо и носат непотребна енергија во нашиот дом. Не ни е потребно тоа што не го користиме, а мислиме дека некогаш ќе ни биде потребно. Ослободете се од тие работи, особено доколку ви носат негативни спомени.

Нека ве буди сонцето

Потрудете се вашиот дом да биде светол. Особено е важна дневната соба и спалната, каде природната светлина е неопходна. Дозволете наутро да ве разбуди сонцето, наместо алармот кој постојано го одложувате, а кои ви носи негативно расположение уште од почеток на денот.

Исклучете ги електронските уреди

Исклучете ги елетронските уреди кои не ги користите и чувајте ги подалеку од себе додека спиете. Не ви е потребен телевизор во спалната соба, колку и да мислите дека нема да можете да заспиете. Направете простор кој е ослободен од електронското значење.

Чистете редовно

Не морате да чистите постојано и опсесивно, но важно е да не дозволувате да функционирате во хаос. Тоа е непотребен стрес во вашиот живот и дом. Ќе се чувствувате многу подобро.

Оживејте го просторот

Додадете цвеќе, нови тапети или перници. Додајте дури и најмал детал кој ќе го освежи просторот, а вам ќе ви донесе подобро расположение.

најчитани вести

Забава

Радмила Манојловиќ се појави на едно случување каде што се сретна со својата колешка Јелена Карлеуша и тој момент го овековечки со  заедничка фотографија....

Македонија

Пред малку до медиа.мк стигна информација од граѓани кои велат дека околу полноќ на Партизанска во Центар во близина на аптеката Зегин имало истрели...

Свет

Ова е шокантниот момент кога вработен во болница се тепа со пациент кого го собори на подот во чекалната и го клоца после жестока...

Забава

Британскиот таблоид „Daily Mail“ објави неколку фотографии, за кои се вели дека се од ергенската вечер на принцот Вилијам. На фотографијата се гледа како...